ΑθλητικάΘέμα

Όρθιος στην Κοζάνη ο Καμπανιακός – Κλώτσησε την ευκαιρία για τη νίκη

Με το βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε από την Κοζάνη ο Καμπανιακός, αποτέλεσμα που του αφήνει πικρή γεύση, καθώς έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Οι κόκκινοι της Χαλάστρας προηγήθηκαν με 0-2, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2, σώζοντας την παρτίδα.

Ο Καμπανιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε δοκάρι με τον Καραγκιόζη στο 22’ και τελικά άνοιξε το σκορ στο 38’ με τον Γιουκούδη. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, μάλιστα, η ομάδα της Χαλάστρας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ενώ η Κοζάνη έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Ίτσιος ήταν ο τελευταίος παίκτης και αποβλήθηκε. Την εκτέλεση ανέβαλε ο Τότσκα, γράφοντας το 0-2.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημά της, η Κοζάνη μείωσε στο 48’ με τον Σουλιώτη. Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μπούση. Στο 66’ η Κοζάνη έφτασε στην ισοφάριση με τον Σιατραβάνη. Μάλιστα, στο 74’ ο Γαρύφαλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία.

Ο Καμπανιακός πήρε ένα σημαντικό βαθμό στην έδρα ενός εκ των βασικών αντιπάλων του στη μάχη της παραμονής, αλλά βάσει της εξέλιξης του αγώνα «αυτοκτόνησε», καθώς έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Την Τετάρτη οι κόκκινοι υποδέχονται τον ΠΑΟΚ Β, για τον εξ αναβολής αγώνα της Super League 2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΟΖΑΝΗ (Άγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης (76′ Κανούλας), Ιτσιος , Σουλιώτης, Αναστασόπουλος,  Νάτσος (64′ Ι. Παπαδόπουλος), Σιατραβάνης (83′ λ.τ. Γιάκος), Καλλέργης (46′ Τσιμπούκας), Γραμμένος, Maksimovic.

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Αμανατίδης):  Γιακουμής (36′ λ.τ. Ιωαννίδης), Π. Καθάριος, Λαγωνίδης,  Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Μανιός (76′ Πόζογλου), Μπούσης, Έππας (85′ Φροσύνης), Γαρύφαλλος , Παπαστεριανός, Τότσκα (85′ Πολύζος).