ΑθλητικάΘέμα

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Καμπανιακός και ΑΕΚ Β

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχτηκαν Καμπανιακός και ΑΕΚ Β το μεσημέρι της Τετάρτης 14/2, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της Super League 2. Ο αγώνας διεξήχθη υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες, καθώς ο ισχυρός άνεμος δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Έχοντας ευνοϊκό άνεμο στο πρώτο ημίχρονο, ο Καμπανιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά, απείλησε με τον Σαρβανίδη και τελικά άνοιξε το σκορ με τον Γιουκούδη, έπειτα από ασίστ του Γαρύφαλλου. Οι κόκκινοι της Χαλάστρας δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες με τον Σαρβανίδη, πριν η ΑΕΚ Β ισορροπήσει το παιχνίδι και αρχίσει να απειλεί. Στο β’ ημίχρονο, η ΑΕΚ Β είχε ευνοϊκό άνεμο, πήρε τα ηνία και κυνήγησε την ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 65’, με πλασέ του Γκαρσία.

Με το βαθμό που πρόσθεσε στο «σακούλι» του, ο Καμπανιακός αποσπάστηκε κι άλλο από τον Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος ηττήθηκε από τον Ηρακλή. Μάλιστα, «έπιασε» στη βαθμολογία τον Αιολικό, μετά την ήττα του τελευταίου από τη Νίκη Βόλου.

Την επόμενη αγωνιστική, η ομάδα της Χαλάστρας αντιμετωπίζει τον Ηρακλή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καμπανιακός (Γ. Αμανατίδης): Γιακουμής, Λαγωνίδης, Ταΐρης (73′ Πολύζος), Γιουκούδης (73′ Μυστακίδης), Σαρβανίδης, Μανιός (80′ Πόζογλου), Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Ν. Καθάριος (73′ Βοσκόπουλος), Φροσύνης, Γαρύφαλλος (89′ Παπακωνσταντίνου).

ΑΕΚ Β’ (Κούστας): Θεοχάρης, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος (61′ Χριστόπουλος), Παυλίδης, Κανελλόπουλος, Φοφανά, Μαχαίρας, Τζούντα Γκαρσία, Κάτσικας, Θεοδωρίδης, Λαμαράνα (82′ Τιεΐ).